Označení železničních vozů

Trocha legislativy

Zákon o dráhách (266/1994 Sb) v § 49b ukládá dopravci povinnost provozovat drážní dopravu na dráze, která je nebo se stane součástí evropského železničního systému, pouze drážním vozidlem, které splňuje základní požadavky na konstrukční a provozní podmínky a technické specifikace propojenosti (technické specifikace interoperability - dále jen TSI).

Dne 19. března 2001 přijal Evropský parlament a Rada Evropské unie dokument nazvaný: SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2001/16/ES o interoperabilitě transevropského konvenčního železničního systému. Tato Směrnice o interoperabilitě řeší systém železnice jako celek a vyjmenovává jednotlivé subsystémy, které jsou řešeny jednotlivými TSI.

ROZHODNUTÍ KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ ze dne 11. srpna 2006 o TSI týkající se subsystému Provoz a řízení dopravy transevropského konvenčního železničního systému, jehož plné znění je k dispozici na stránkách Ministerstva dopravy ČR, obsahuje bod 4.2.2.3 Identifikace vozidla z něhož cituji:

Každé vozidlo musí mít jedinečné identifikační číslo odlišující ho od ostatních kolejových vozidel. Toto číslo musí být zřetelně uvedeno alespoň na obou bočních stranách vozidla. Musí být také možné identifikovat provozní omezení platná pro dané vozidlo.

Požadavky na označení vozidel jsou obsaženy příloze P k výše zmíněnému TSI, která popisuje pouze číslo a související označení připevněné viditelným způsobem na vozidle pro jeho jednoznačnou identifikaci v provozu. Příloha P sloužila rovněž jako podklad pro následující článek.

Všeobecné uspořádání vnějšího označení

Velká písmena a číslice, z nichž se skládá nápis označení, musejí mít minimální výšku 80 mm, typ písma je bez patek odpovídající kvality. Menší výška může být použita pouze tam, kde neexistuje žádná jiná možnost umístění označení, než na podélníky. Označení se umísťuje nejvýše 2 metry na úrovní kolejí.

Shoda čísla a souvisejícího označení s údaji popsanými v příloze P k TSI Provoz a řízení dopravy (zdroj k tomuto článku) není povinná pro:

Nicméně tato vozidla musí obdržet dočasné číslo umožňující jejich provoz.

Označení na skříni nákladního vozu:

kód způsobilosti pro interoperabilitu způsobilost pro interoperabilitu číselný kód země abecední kód země vkm technické vlastnosti evidenční číslo kontrolní číslice Zkratka technických vlastností označení vozu

Pro vozy, jejichž skříň nenabízí dostatečně velkou plochu pro výše zobrazený typ uspořádání, zvláště v případě plošinových vozů, se označení uspořádá následujícím způsobem:

označení vozu

Označení na skříni osobního vozu:

označení vozu

Označení země, ve které je vozidlo registrováno, a technických vlastností se nachází přímo před, za nebo pod dvanácti číslicemi čísla vozidla.

Abecední označení způsobilosti pro interoperabilitu

TENVozidlo, které je v souladu s TSI Kolejová vozidla
RIVVůz, který je v souladu s předpisy RIV k datu jejich zrušení
PPVVůz, který je v souladu s dohodou PPV (uvnitř států OJSD)
RICOsobní vůz, který je v souladu/byl v souladu s předpisy RIC

Kódy zemí ve kterých jsou vozidla registrována (číslice 2 a 3 a abecední kód)

V souladu se systémem abecedního kódování, který je popsán v dodatku 4 k dohodě z roku 1949 a v čl. 45 odst. 4 Dohody o silniční dopravě z roku 1968 je každé zemi přidělen abecední kód země. Seznam abecedních kódů zemí je ve druhém sloupci a číselných ve třetím sloupci tabulky 1.

tabulka 1

ZeměAbecední kód zeměČíselný kód zeměSpolečnosti, které v době přechodu na TSI byly členy UIC nebo OSŽD a používaly popsaný kód země jako kód společnosti (význam u druhé číslice čísla vozu)
AlbánieAL41HSh
AlžírskoDZ92SNTF
ArménieAM (nepotvrzen)58ARM
RakouskoA81ÖBB
ÁzerbajdžánAZ57AZ
BěloruskoBY21BC
BelgieB88SNCB/NMBS
Bosna-HercegovinaBIH 44ŽRS
50ŽFBH
BulharskoBG52BDZ, SRIC
ČínaRC33KZD
ChorvatskoHR78
KubaCU (nepotvrzen)40FC
KyprCY--
Česká republikaCZ54ČD
DánskoDK86DSB, BS
EgyptET90ENR
EstonskoEST26EVR
FinskoFIN10VR, RHK
FrancieF87SNCF, RFF
GruzieGE28GR
NěmeckoD80DB,AAE
ŘeckoGR73CH
MaďarskoH55MÁV, GySEV/ROeEE
ÍránIR96RAI
IrákIRQ (nepotvrzen)99IRR
IrskoIRL60CIE
IzraelIL95IR
ItálieI83FS, FNME
JaponskoJ42EJRC
KazachstánKZ27KZH
KyrgyzstánKS59KRG
LotyšskoLV25LDZ
LibanonRL98CEL
LichtenštejnskoLIE (nepotvrzen)--
LitvaLT24LG
LucemburskoL82CFL
Bývalá jugoslávská republika MakedonieMK65CFARYM (MŽ)
MaltaM--
MoldavskoMD (nepotvrzen)23CFM
MonakoMC--
MongolskoMGL31MTZ
MarokoMA93ONCFM
NizozemskoNL84NS
Severní KoreaPRK (nepotvrzen)30ZC
NorskoN76NSB, JBV
PolskoPL51PKP
PortugalskoP94CP, REFER
RumunskoRO53CFR
RuskoRUS20RZD, RHK
Srbsko a Černá HoraSCG72
SlovenskoSK56ŽSSK, ŽSR
SlovinskoSLO79
Jižní KoreaROK61KNR
ŠpanělskoE71RENFE
ŠvédskoS74GC, BV
ŠvýcarskoCH85SBB/CFF/FFS,BLS
SýrieSYR97CFS
TádžikistánTJ66TZD
TuniskoTN91SNCFT
TureckoTR75TCDD
TurkmenistánTM67TRK
UkrajinaUA22UZ
Spojené královstvíGB70BR
UzbekistánUZ29UTI
VietnamVN (nepotvrzen)32DSVN

Označení provozovatele vozidla (VKM)

Označení provozovatele vozidla (VKM) je abecedně-číselný kód, složený ze 2 až 5 písmen (u NMBS/SNCB může být i nadále používáno jednotlivé zakroužkované písmeno B). VKM je napsáno na každém označení provozovatele kolejovém vozidle, v blízkosti čísla vozidla. VKM označuje provozovatele vozidla tak, jak je registrován v registru kolejových vozidel.

VKM je jedinečné ve všech zemích, kde platí TSI, a všech zemích, které uzavřely smlouvu, jež obsahuje používání systému číslování vozidel a označení provozovatele vozidla podle TSI. Více o VKM čtěte zde.

Dvanáctimístné číslo vozu

Každé vozidlo musí mít jedinečné identifikační číslo odlišující ho od ostatních kolejových vozidel. Číslo se skládá z jedenácti cifer základního čísla a za pomlčkou kontrolní číslice.

Kontrolní číslice

Kontrolní číslice se určuje následujícím způsobem (barvy písma odpovídají barvám v příkaldu výpočtu v tabulce 2):

Příklad výpočtu kontrlní číslice: číslo vozu 33 84 4796 100 je zapsáno v prvním řádku tabulky 2.

tabulka 2
Základní číslo33844796100
Multiplikační činitel21212121212
Zč x Mč6316487186200

Součet: 6 + 3 + 1 + 6 + 4 + 8 + 7 + 1 + 8 + 6 + 2 + 0 + 0 = 52

Kontrolní číslice: 10 - 2 = 8. Základní číslo se stává registračním číslem 33 84 4796 100 – 8.

Kontrolní číslici si můžete nechat vypočítat po zadání základního čísla do textových políček dole a kliknutí na tlačítko Zadáno. K vypočtené kontrolní číslici se dozvíte i význam jednotlivých číslic základního čísla.

Komentář k označení je z doby před platností TSI

Zadejte prvních jedenáct číslic čísla vozu:
režim vlastníkvozidloevidencekontrolka

Číslice 1 a 2 - kód způsobilosti pro interoperabilitu

Pro nákladní vozy je vyhrazen interval pro kód způsobilosti pro interoperabilitu v rozmezí 00 až 49 a 80 až 89.

Pro osobní vozy je vyhrazen interval pro kód způsobilosti pro interoperabilitu v rozmezí 50 až 79 (hnací a speciální vozidla 90 až 99).

Nákladní vozy

tabulka 3
Vozy v souladu s TSI Kolejová vozidla nebo COTIF (Včetně vozidel, které podle stávajících předpisů nesou tyto číslice v době, kdy tyto nové předpisy vstupují v platnost)
 2.čísl.
1.čísl. 
 0123456789
 Rozchodpevný nebo proměnnýpevnýproměnnýpevnýproměnnýpevnýproměnnýpevnýproměnnýpevný nebo proměnný
0s nápravamiRezervavozidla TSI a/nebo COTIF, provozovatel uveden v posledním sloupci tab. 1 Nesmí být použito až do dalšího rozhodnutíPPV vozy (proměnný rozchod)
1s podvozkyVozy používané v průmyslu
2s nápravamiRezervaTSI a/nebo COTIF, provozovatel uveden v posledním sloupci tab. 1, PPV vozy TSI a/nebo COTIF vozy PPV vozyOstatní TSI a/nebo COTIF vozy, PPV vozy PPV vozy (pevný rozchod)
3s podvozky
Vozy nejsou v souladu s TSI ani COTIF (Včetně vozidel, které podle stávajících předpisů nesou tyto číslice v době, kdy tyto nové předpisy vstupují v platnost) ani PPV
4s nápravamiServisní vozyOstatní vozy, provozovatel uveden posledním sloupci tab. 1 Ostatní vozyOstatní vozyVozy se speciálním číslováním pro technické vlastnosti
8s podvozky

Tabulka 4 - význam druhé číslice pro dopravu

tabulka 4
0123456789
Vnitrostátní doprava nebo mezinárodní doprava podle zvláštní dohody Mezinárodní doprava podle zvláštní dohodyVnitrostátní dopravaMezinárodní doprava podle zvláštní dohody Vnitrostátní dopravaMezinárodní doprava podle zvláštní dohody Vnitrostátní dopravaMezinárodní doprava podle zvláštní dohody Vnitrostátní doprava Vnitrostátní doprava nebo mezinárodní doprava podle zvláštní dohody

Osobní vozy

Kódy způsobilosti pro mezinárodní dopravu používané pro tažená vozidla pro cestující jsou uvedeny v tabulkách 5 a 6

tabulka 5
 Vnitrostátní doprava TSI (a) a/nebo RIC/COTIF (b) a/nebo PPV
 2.čísl.
1.čísl. 
01234
5Vozidla pro vnitrostátní dopravu, provozovatel je žel. podnik uvedený v posledním sloupci tab. 1 Vozidla s pevným rozchodem bez klimatizace (včetně vozů pro automobily) Vozidla pro vnitrostátní dopravu, provozovatel je žel. podnik RIC uvedený v posledním sloupci tab. 1 Vozidla s nastavitelným rozchodem (1435/1520) bez klimatizace, provozovatel je žel. podnik RIC uvedený v posledním sloupci tab. 1 VyhrazenoVozidla s nastavitelným rozchodem (1435/1672) bez klimatizace, provozovatel je žel. podnik RIC uvedený v posledním sloupci tab. 1
6Servisní vozidla v nekomerčním provozuVozidla s pevným rozchodem s klimatizací, provozovatel je žel. podnik RIC uvedený v posledním sloupci tab. 1 Vozidla s nastavitelným rozchodem (1435/1520) s klimatizací, provozovatel je žel. podnik RIC uvedený v posledním sloupci tab. 1 Servisní vozidla v nekomerčním provozu, provozovatel je žel. podnik RIC uvedený v posledním sloupci tab. 1 Vozidla s nastavitelným rozchodem (1435/1672) s klimatizací, provozovatel je žel. podnik RIC uvedený v posledním sloupci tab. 1
7Vozidla s klimatizací a přetlakem, provozovatel je žel. podnik RIC uvedený v posledním sloupci tab. 1 VyhrazenoVyhrazenoTlakotěsná vozidla s pevným rozchodem a s klimatizací, provozovatel je žel. podnik RIC uvedený v posledním sloupci tab. 1Vyhrazeno

tabulka 6
 Vnitrostátní doprava nebo mezinárodní doprava podle zvláštní dohodyTSI (a) a/nebo RIC/COTIF (b) a/nebo PPV
 2.čísl.
1.čísl. 
56789
5Vozidla se speciálním číslováním pro technické vlastnostiVozidla s pevným rozchodemVozidla s pevným rozchodem Vozidla s nastavitelným rozchodem (1435/1520) vozidla s výměnou podvozkůVozidla s nastavitelným rozchodem (1435/1520) vozidla s nápravami s nastavitelným rozchodem
6Vozy pro převoz automobilůVozidla s nastavitelným rozchodem
7Ostatní vozidlaVyhrazenoVyhrazenoVyhrazenoVyhrazeno

Číslice 5 a 6 - kódy pro technické vlastnosti osobních vozů

tabulka 7
 
 6.čísl.
5.čísl. 
01234
Vyhrazeno0VyhrazenoVyhrazenoVyhrazenoVyhrazenoVyhrazeno
Vozidla se sedadly 1. třídy110 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkou ≥11 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkouVyhrazenoVyhrazenoDvě nebo tři nápravy
Vozidla se sedadly 2. třídy210 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkou 11 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkou≥12 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkou Tři nápravyDvě nápravy
Vozidla se sedadly 1. nebo 1./2. třídy310 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkou 11 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkou≥12 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkou VyhrazenoDvě nebo tři nápravy
Lehátkové vozy 1. nebo 1./2. třídy410 kupé 1./2.třídyVyhrazenoVyhrazenoVyhrazeno≤9 kupé 1./2.třídy
Lehátkové vozy 2. třídy510 kupé11 kupé≥12 kupéVyhrazenoVyhrazeno
Vyhrazeno6VyhrazenoVyhrazenoVyhrazenoVyhrazenoVyhrazeno
Spací vozy710 kupé11 kupé12 kupéVyhrazenoVyhrazeno
Vozidla speciální konstrukce a kryté nákladní vozy8Motorový vůz se sedadly, všechny třídy, s nebo bez zavazadlového oddílu, s kabinou strojvedoucího pro opačný směr jízdy Vozidla se sedadly 1. nebo 1./2. třídy se zavazadlovým nebo poštovním oddílem Vozidla se sedadly 2. třídy se zavazadlovým nebo poštovním oddílemVyhrazeno Vozidla se sedadly, všech tříd se speciálně vybavenými prostory, například prostor pro děti určený k hraní
9Poštovní vozyZavazadlové vozy s poštovním oddílemZavazadlové vozyZavazadlové vozy a dvounápravová nebo třínápravová vozidla 2. třídy se sedadly, se zavazadlovým nebo poštovním oddílem Zavazadlové vozy s postranní chodbičkou, s nebo bez kupé pod celní pečetí
Poznámka: Části kupé nejsou uvažovány. Odpovídající pohodlí ve velkoprostorových vozech se středovou uličkou se získá vydělením počtu sedadel k dispozici 6, 8 nebo 10 v závislosti na konstrukci vozidla.

tabulka 8
 
 6.čísl.
5.čísl. 
56789
Vyhrazeno0VyhrazenoVyhrazenoVyhrazenoVyhrazenoVyhrazeno
Vozidla se sedadly 1. třídy1VyhrazenoDvoupodlažní osobní vozy≥7 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkou 8 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkou9 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkou
Vozidla se sedadly 2. třídy2Pouze pro OSŽD, dvoupodlažní osobní vozyDvoupodlažní osobní vozyVyhrazeno≥8 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkou 9 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkou
Vozidla se sedadly 1. nebo 1./2. třídy3VyhrazenoDvoupodlažní osobní vozyVyhrazeno≥8 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkou 9 kupé s postranní chodbičkou nebo ekvivalentní velkoprostorový se středovou uličkou
lehátkové vozy 1. nebo 1./2. třídy4VyhrazenoVyhrazenoVyhrazenoVyhrazeno≤9 kupé 1. třídy
Lehátkové vozy 2. třídy5VyhrazenoVyhrazenoVyhrazenoVyhrazeno≤9 kupé
Vyhrazeno6VyhrazenoVyhrazenoVyhrazenoVyhrazenoVyhrazeno
Spací vozy7≥12 kupéVyhrazenoVyhrazenoVyhrazenoVyhrazeno
Vozidla speciální konstrukce a kryté nákladní vozy8Osobní vozy se sedadly a lehátkové vozy, všechny třídy, s barem nebo bufetem Dvoupodlažní osobní vůz se sedadly, všechny třídy, s nebo bez zavazadlového kupé, s kabinou strojvedoucího pro jízdu opačným směrem Jídelní vozy nebo osobní vozy s barem nebo bufetem, se zavazadlovým kupéJídelní vozy Ostatní speciální osobní vozy (konferenční, disko, bar, kino, video, ambulanční osobní vozy)
9Dvou nebo tří-nápravové zavazadlové vozy s poštovním oddílemVyhrazenoDvounápravové nebo třínápravové vozy pro převoz automobilů Vozy pro převoz automobilůServisní vozidla
Poznámka: Části kupé nejsou uvažovány. Odpovídající pohodlí v otevřených salonních vozech se středovou uličkou se získá vydělením počtu sedadel k dispozici 6, 8 nebo 10 v závislosti na konstrukci vozidla.

Číslice 7 a 8 - kódy pro všeobecné vlastnosti osobních vozů

7. číslice dvanáctimístného čísla vozu reprezentuje maximální rychlost vozu, 8. číslice v závislosti na sedmé pak určuje druh dodávané topné energie.

tabulka 9
rychlost do 120 km/h
 8.čísl.
7.čísl. 
0123456789
0Všechna napětí(*)Vyhrazeno3000V~ 3000V=1000V~(*)Vyhrazeno1500V~Jiná napětí než
1000V
1500V
3000V
1500V~ 1500V=3000V=Vyhrazeno
1Všechna napětí(*)Pára(1)1000V~ Pára(1)1000V~ Pára(1)1000V~ Pára(1)1000V~ Pára(1)1000V~ Pára(1)Vyhrazeno 1500V~ 1500V= Pára(1)3000V= Pára(1)3000V= Pára(1)
2Pára(1)Pára(1)3000V~ 3000V= Pára(1)Pára(1)3000V~ 3000V= Pára(1)Pára(1)3000V~ 3000V= 1500V~ Pára(1) 1500V~ Pára(1)1500V~ Pára(1)A(1)
rychlost 121 až 140 km/h
3Všechna napětíVyhrazeno1000V~ 3000V=1000V~(*)(1)1000V~(*)(1)100V~1000V~ 1500V~ 1500V= 1500V~ 1500V=3000V=3000V=
4Všechna napětí(*)
Pára(1)
Všechna napětí
Pára(1)
Všechna napětí, Pára(1)1000V~(*)(1) Pára(1) 1500V~ 1500V=1000V~
Pára(1)
3 000 V~ 3 000 V=1 500 V~ 1 500 V=
Pára(1)
3 000 V=
Pára(1)
Vyhrazeno
5Všechna napětí(*)
Pára(1)
Všechna napětí
Pára(1)
Všechna napětí
Pára(1)
1000V~
Pára(1)
Vyhrazeno1500V~
Pára(1)
Jiná napětí než 1000V
1500V
3000V
1500V~
1500V=
Pára(1)
VyhrazenoVyhrazeno
6Pára(1)Vyhrazeno3000V~
3000V=
Vyhrazeno3000V~
3000V=
VyhrazenoPára(1)VyhrazenoVyhrazenoA(1)
rychlost 141 až 160 km/h
7Všechna napětí(*)Všechna napětí1500V~(1)
3000V=(1)
Všechna napětí(2)
1000V~(*) 1500V~
1500V=
1000V~1500V~1500V~
1500V=
3000V=3000V=
8Všechna napětí(*)
Pára(1)
Všechna napětí
Pára(1)
3000V~
3000V=
VyhrazenoVšechna napětí(*)
Pára(1)
1000V~
Pára(1)
3000V~
3000V=
Jiná napětí než 1000V
1500V
3000V
Všechna napětí(*)
Pára(1)
A(1)
G(2)
rychlost větší než 160 km/h
9Všechna napětí(*)(2)Všechna napětíVšechna napětí
Pára(1)
1000V~
1500V~
1000V~1000V~Vyhrazeno1500V~
1500V=
3000V=A(1)G(2)

Poznámky:

(1)Pouze vozidla pro vnitrostátní provoz.
(2)Pouze pro vozidla způsobilá pro mezinárodní provoz.
Všechna napětíJednofázový střídavý proud 1 000 V 51 až 15 Hz, jednofázový střídavý proud 1 500 V 50 Hz, stejnosměrný proud 1 500 V, stejnosměrný proud 3 000 V. Může též zahrnovat jednofázový střídavý proud 3 000 V 50 Hz.
(*)Pro jistá vozidla s 1 000 V jednofázovým střídavým proudem, je dovolena pouze jedna frekvence, buď 16 2/3 nebo 50 Hz.
ASamostatné vytápění, bez elektrického napájení prostřednictvím vlakové sběrnice.
GVozidla s elektrickým napájením vlakovou sběrnicí pro všechna napětí, která však vyžadují generátorový vůz pro napájení klimatizace.
PáraPouze parní vytápění. Jestliže jsou napsána napětí, kód je též k dispozici pro vozidla bez parního vytápění.

Zkratka technických vlastností

Označení písmeny pro osobní vozy

tabulka 10
Sériová písmena s mezinárodním významem
AOsobní vůz 1. třídy se sedadly
BOsobní vůz 2. třídy se sedadly
ABOsobní vůz 1./2. třídy se sedadly
WLSpací vůz s sériovým písmenem A, B nebo AB v závislosti na typy nabízeného ubytování. Sériová písmena pro spací vůz se „speciálními“ kupé jsou doplněny indexovým písmenem „S“
WRJídelní vůz
ROsobní vůz s oddílem pro jídelnu, bufet nebo bar (sériové písmeno použité jako dodatek)
DUzavřený nákladní vůz
DDOtevřený, dvoupodlažní nákladní vůz pro automobily
PostPoštovní vůz
AS
SR
WG
Osobní vůz s barem a tanečními prostory
WSPSalonní vůz typu Pullman
LeOtevřený dvounápravový dvoupodlažní vůz pro automobily
LeqOtevřený dvounápravový dvoupodlažní vůz pro automobily vybavený vlakovým přívodním kabelem napájení
LaeqOtevřený třínápravový dvoupodlažní vůz pro automobily vybavený vlakovým přívodním kabelem napájení
Indexová písmena s mezinárodním významem
b
h
Osobní vůz vybavený pro převoz zdravotně postižených cestujících
cKupé se sklápěcími lehátky
d
v
Vozidlo vybavené pro přepravu jízdních kol
ee
z
Vozidlo vybavené centrálním napájecím zdrojem
fVozidlo vybavené kabinou strojvedoucího (motorový vůz)
p
t
Osobní vůz se sedadly se střední uličkou
mVozidlo s délkou větší než 24,5 m
sStřední ulička v uzavřených nákladních vozech a osobních vozech se zavazadlovým oddílem
Počet oddílů je uveden ve formě indexu (například: Bc9)
Ostatní sériová písmena a indexová písmena mají vnitrostátní význam určený jednotlivými členskými státy.

Označení písmeny pro nákladní vozy

Zkratka technických vlastností nákladních vozů je složena z velkého písmena označujícího kategorii a malých indexových písmen. Indexová písmena mají pto každou kategorii vozu jiný význam, proto zde uvádím pouze zjednodušený seznam kategorií vozů. Pro hlubší studium použijte originál TSI na stránkách Ministerstva dopravy.

tabulka 11
KategorieReferenční vůz
EOtevřený vůz s vysokými postranicemi běžného typu, s bočním a čelním vyklápěním, s plochou podlahou
FOtevřený vůz s vysokými postranicemi speciálního typu
GKrytý vůz obyčejného typu s minimálně 8 větracími otvory
HKrytý vůz speciálního typu
IVůz s řízenou teplotou (chladírenský vůz s tepelnou izolací třídy IN, se vzduchotechnikou, nuceným oběhem, a výdechy)
K2-nápravový plošinový vůz obyčejného typu se sklopnými postranicemi a krátkými klanicemi
L2-nápravový plošinový vůz speciálního typu
OSmíšený plošinový a otevřený vůz s vysokými postranicemi obyčejného typu se 2 nebo 3 nápravami, se sklopnými postranicemi nebo čely a klanicemi
RPlošinový podvozkový vůz obyčejného typu se sklopnými čely a klanicemi
SPlošinový podvozkový vůz speciálního typu
TVůz s otevírací střechou
USpeciální vozy, jiné než vozy v kategorii F, H, L, S nebo Z
ZCisternový vůz s kovovým pláštěm pro přepravu tekutin nebo plynů


vagony. cz / vagóny / označení

Valid HTML 4.0 Transitional